آموزش برنامه نویسی جاوا – Java

آموزش برنامه نویسی جاوا

آموزش JAVA

پیش از شروع آموزش جاوا ( Java ) لازم است بدانیم که جاوا یک زبان برنامه نویسی و پلتفرم جهت محاسبات عمومی و همه منظوره است. جاوا یک زبان سریع ، قابل اعتماد و امن می باشد. بر اساس گفته Oracle (کمپانی که صاحب جاوا می باشد ) جاوا بر روی ۳ میلیارد دستگاه در سراسر جهان، در حال اجرا می باشد.

با توجه به تعداد توسعه دهندگان و برنامه نویس های جاوا و تعداد دستگاه هایی که Java را اجرا می کنند و کمپانی هایی که با این زبان کار می کنند ، می توان گفت که جاوا برای سال های متمادی پابرجا خواهد ماند.

در سلسله جلسات آموزش جاوا (Java ) ، هر چیزی را که شما نیاز دارید درباره زبان برنامه نویسی جاوا بدانید ، پیش از آن که اقدام به یادگیری آن نمایید ، فراهم می کند. به ویژه ، به شما این امکان را می دهد که در مورد قابلیت های برنامه نویسی با جاوا ، برنامه های کاربردی جاوا ، دلایل و نحوه یادگیری جاوا به شیوه درست را بیاموزید.

آموزش جاوا

اولین گام در آموزش برنامه نویسی جاوا ( Java )

قبل از این که آموزش زبان برنامه نویسی جاوا را شروع کنیم ، بیایید ابتدا با این زبان ، آشنایی مقدماتی کسب نماییم.

چرا Java ساخته شده است؟ (تاریخچه مختصر)

در سال ۱۹۹۱ ، تیم “Green Team” به رهبری James Gosling در شرکت Sun Microsystems ، یک زبان برنامه نویسی برای دستگاه های دیجیتال ، توسعه دادند. این زبان ، Oak نامیده شد. چرا Oak ؟ زیرا یک درخت بلوط (oak) بیرون دفتر Gosling وجود داشت.

بعداً ، این زبان با اسم Green نامگذاری شد و در نهایت به نام Java برگرفته از Java coffee تغییر نام داده شد. از این رو با لوگو فنجان قهوه ، همراه شد.

از آنجا که C/C++ در آن زمان محبوبیت داشت ، Gosling این زبان را با سبک C/C++ طراحی نمود و فلسفه آن این شعار بود “write once, run anywhere” . پس از سال ها ، Sun Microsystems اولین نسخه اجرایی عمومی از Java را در سال ۱۹۹۵ منتشر کرد. در آن زمان اعلام شد که مرورگر  Netscape Navigator Internet با تکنولوژی جاوا ، آمیخته شده است.

در سال ۲۰۱۰ ، شرکت اوراکل به طور کامل Sun Microsystems را به همراه Java ، در اختیار خود گرفت.

تاریخچه ورژن های Java

 1. ژوئن ، ۱۹۹۱ – پروژه زبان جاوا آغاز شد.
 2. ژانویه ، ۱۹۹۶ – JDK 1.0
 3. فوریه ، ۱۹۹۷ – JDK 1.1
 4. دسامبر ، ۱۹۹۸ – J2SE 1.2
 5. می ، ۲۰۰۰ – J2SE 1.3
 6. فوریه ، ۲۰۰۲ – J2SE 1.4
 7. سپتامبر ، ۲۰۰۴ – J2SE 5.0
 8. دسامیر ، ۲۰۰۶ – Java SE 6
 9.  ژوئیه ، ۲۰۱۱ – Java SE 7
 10. ۱۸ مارس ، ۲۰۱۴ – Java SE 8 (آخرین ورژن)
 11. ژوئیه ، ۲۰۱۷ (اعلام تاریخ انتشار) – Java SE 9
آموزش برنامه نویسی جاوا

قابلیت های آموزش برنامه نویسی جاوا

 1. جاوا مستقل از پلتفرم است.

جاوا با فلسفه :

“write once, run anywhere” (WORA)

( یکبار بنویس ، همه جا اجرا کن ) ساخته شد. کدهای جاوا (کد جاوای خالص و کتابخانه ها) که در یک پلتفرم (سیستم عامل) نوشته می شوند ، در سایر پلتفرم ها ، بدون نیاز به اصلاح ، قابل اجرا می باشند.

برای اجرا کردن Java ، یک ماشین انتزاعی به نام ماشین مجازی جاوا ((Java Virtual Machine (JVM) استفاده می شود. JVM بایت کد (bytecode) جاوا را اجرا می کند. CPU ، سپس JVM را اجرا می نماید. از آن جایی که تمام JVM ها دقیقاً عین هم کار می کنند ، همان کد در سایر سیستم عامل ها نیز قابل اجرا می باشد ، که این کار باعث می شود جاوا مستقل از پلتفرم ، کار نماید.

 1. یک زبان شیءگرا است.

سبک های مختلف برنامه نویسی وجود دارد. رویکرد شیء گرا ، یکی از سبک های برنامه نویسی محبوب می باشد. در برنامه نویسی شیءگرا ، یک مسئله پیچیده ، با ایجاد اشیاء ، به مجموعه های کوچک تر تقسیم می شود . این کار باعث می شود که کدهای تولید شده ، قابلیت استفاده مجدد داشته باشند ، مزایای طراحی به همراه داشته باشند و نگهداری کدها ، راحت تر انجام شود.

بسیاری از زبان های برنامه نویسی ، از جمله جاوا ، پایتون و C++ قابلیت های شیء گرا دارند. اگر در مورد انجام برنامه نویسی جدی هستید ، مسلماً باید سبک برنامه نویسی شیء گرا را یاد بگیرید.

 1. جاوا سریع است.

ورژن های پیشین جاوا ، از بابت کند بودن ، مورد انتقاد قرار گرفتند. با این حال ، اکنون همه چیز کاملاً عوض شده است. JVM های جدید به مراتب سریع تر هستند و CPU که JVM را اجرا می کند ، نیز بیشتر و بیشتر قدرتمند تر شده اند.

در حال حاضر ، جاوا یکی از سریع ترین زبان های برنامه نویسی است. کدهای Java که به خوبی بهینه شده اند ، به همان سرعت زبان های سطح پایین مانند C/C++ و بسیار سریع تر از Python ، PHP و غیره عمل می کنند.

 1. جاوا امن است.

پلتفرم جاوا ، قابلیت های مختلفی امنیتی ، برای برنامه های کاربردی جاوا فراهم می نماید. برخی از قابلیت های سطح بالا که جاوا می تواند آنها را هندل نماید ، عبارتند از:

 • پلتفرم امنی برای توسعه و اجرای برنامه های کاربردی فراهم می کند.
 • مدیریت خودکار حافظه (automatic memory management) را فراهم می کند ، خرابی و آسیب پذیری حافظه (memory corruption and vulnerabilities) را کاهش می دهد.
 • امکان برقراری ارتباط امن از طریق حمایت از یکپارچگی و حریم خصوصی داده های انتقال داده شده ، را فراهم می کند.
 1. دارای کتابخانه بزرگ استاندارد است.

یکی از دلایلی که جاوا به طور گسترده ، مورد استفاده قرار می گیرد ، این است که امکان دسترسی به کتابخانه استاندارد عظیمی را فراهم می کند. محیط Java ، دارای صدها کلاس و متد است که در پکیچ های مختلف ارائه می شوند و به توسعه دهندگان نرم افزار کمک می نمایند.

java.lang – برای ویژگی های پیشرفته رشته ها (strings) ، آرایه ها و غیره.

java.util – برای ساختارهای داده ای ، عبارات باقاعده (regular expressions) ، توابع مربوط به تاریخ و زمان و غیره .

java.io – برای فایل های i/o (input/output) ، مدیریت کردن استثناء ها و غیره.

آموزش Java

برنامه های کاربردی آموزش برنامه نویسی جاوا

تکنولوژی جاوا ، شامل ۳ میلیارد دستگاه در سرتاسر جهان است. این آمار ، خیلی بیشتر از آن میزانی است که از جاوا در یک یا چند مورد از برنامه های کاربردی که ما می شناسیم ، استفاده می شود. در اینجا ، برخی از برنامه های کاربردی که از جاوا استفاده می کنند ، عبارتند از:

 1. اپلیکیشن های اندروید

زبان برنامه نویسی Java با استفاده از Android SDK (Software Development Kit) ، به طور متداول برای توسعه اپ های اندروید ، مورد استفاده قرار می گیرد.

 1. اپلیکیشن های تحت وب

جاوا برای ایجاد اپلیکیشن های تحت وب از طریق Servlets ، Struts یا JSP ها ، مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از اپلیکیشن های تحت وب محبوب نوشته شده با جاوا ، عبارتند از : Google.com ، Facebook.com ، eBay.com ، LinkedIn.com و غیره.

توجه به این نکته مهم است که این سایت ها ، ممکن است به طور کامل با جاوا نوشته نشده باشند ، و ممکن است از سایر زبان های برنامه نویسی همراه با جاوا ، استفاده شده باشد.

 1. توسعه نرم افزار

نرم افزارهایی مانند Eclipse ، OpenOffice ، Vuze ، MATLAB و غیره ، با استفاده از جاوا توسعه یافته اند.

 1. پردازش داده های بزرگ (Big Data)

می توان از فریم ورک نرم افزار محبوبی مانند Hadoop (که خودش در جاو نوشته شده است ) برای پردازش Big Data استفاده نمود. برای استفاده از Hadoop ، نیاز است که با برنامه نویسی جاوا آشنا باشید.

 1. سیستم معاملاتی (Trading System)

می توان برنامه های کاربردی معاملاتی را با داشتن عملیات های نهان (latency) کم ، با استفاده از پلتفرم Oracle Extreme Java Trading Platform ایجاد کرد.

 1. دستگاه های تعبیه شده (جاسازی شده)

با این که زبان های برنامه نویسی C/C++ هنور انتخاب محبوبی برای کار با سیستم های تعبیه شده می باشند ، تکنولوژی های Embedded  جاوا مربوط به شرکت اوراکل ، پلتفرم و سیستم runtime را برای میلیاردها دستگاه های تعبیه شده ، فراهم می کنند ، مانند تلویزیون ها ، سیم کارت ها ، دیسک های پخش بلو-ری و غیره.

در کنار این برنامه های کاربردی ، جاوا ، هم چنین برای توسعه بازی ها ، برنامه های کاربردی علمی (مانند پردازش زبان طبیعی ) و موارد بسیار دیگری ، مورد استفاده قرار می گیرد.

اصطلاحات زبان برنامه نویسی جاوا که قبل از آموزش جاوا باید با آن ها آشنا شوید

یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید ، می تواند چالش برانگیز باشد. تعداد زیادی از واژه های جدید ، به کار برده می شوند که می توانند برای تازه کارها ، غافل گیر کننده باشند. بنابراین ، ما تصمیم گرفتیم ، برخی از این اصطلاحات را که احتمالاً در دنیای زبان برنامه نویسی جاوا با آنها مواجه خواهید شد ، شرح دهیم.

توجه داشته باشید ، این اصطلاحات ، لیست کاملی از واژه نامه جاوا نیستند. فقط لیستی است که حاوی اصطلاحاتی است که شما قبل از شروع به یادگیری جاوا ، باید با آنها آشنا باشید.

Java – مجموعه ای از تکنولوژی ها (زبان برنامه نویسی و پلتفرم محاسباتی) برای ایجاد و اجرای نرم افزار است. با این حال ، اغلب برای سادگی ، Java به عنوان زبان برنامه نویسی جاوا ، مورد ارجاع قرار می گیرد.

زبان برنامه نویسی Java – یک زبان برنامه نویسی قدرتمند ، همه منظوره ، مستقل از پلتفرم ، شیء گرا می باشد.

Java 8 – جاوا ۸ آخرین نسخه از جاوا می باشد. این دروه آموزشی جاوا ، شامل تمام قابلیت های مهم جاوا ۸ می باشد.

Java EE ، Java ME و Java SE – Java EE  ، Java ME و Java SE به ترتیب به پلتفرم جاوا Enterprise Edition ، Micro Edition و Standard Edition  اشاره دارند. Java EE ، در برنامه های کاربردی که در سرورها اجرا می شوند ، مورد استفاده قرار می گیرد. Java ME ، برای دستگاه هایی با منابع محدود مانند: دستگاه های تعبیه شده ، مورد استفاده قرار می گیرد. و Java SE ، محیط اصلی جاوا می باشد که برای ایجاد برنامه های استاندارد ، مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر شما در برنامه نویسی جاوا ، تازه کار هستید ، به شما توصیه می کنیم که با ورژن J2SE ، کار را شروع نمایید.

JVM – JVM (Java Virtual Machine) :

یک ماشین انتزاعی است که این امکان را به کامپیوتر ما می دهد که برنامه جاوا را اجرا نماید.

JRE – JRE (Java Runtime Environment) :

حاوی JVM ، پشتیبانی کتابخانه ها و سایر مؤلفه ها برای اجرای یک برنامه جاوا است. با این حال ، شامل هیچ کامپایلر و debugger نیست.

JDK – JDK (Java Development Kit) :

حاوی JRE و ابزارهایی مانند کامپایلرها و debugger ها برای توسعه برنامه های کاربردی جاوا می باشد.

زبان برنامه نویسی جاوا

آموزش جاوا را چگونه شروع کنیم؟

آیا برای آموزش جاوا نیاز به آشنایی قبلی با برنامه نویسی جاوا داریم؟پاسخ اینست که دوره های آموزش جاوا تماما از صفر تا صد بوده و شما می توانید بدون نیاز به هیچ پیش زمینه ای، برنامه نویسی جاوا را در سطح کاملا پیشرفته و حرفه ای فرابگیرید.از اینرو برای آموزش جاوا می توانید از آموزش های تصویری موجود در زمینه جاوا استفاده نموده و به صوررت کاملا حرفه ای آموزش جاوا ببینید.

فیلم آموزش جاوا به شما کمک می کند تا آموزش برنامه نویسی جاوا را در زمان بسیار کوتاه پشت سرگذاشته و به راحتی قادر به آموزش جاوا جهت ساخت انواع اپلیکیشن های جاوا باشید.از اینرو موکدا توصیه می شود آموزش جاوا را به صورت فیلم آموزشی و دوره های کلیک سایت ، به صورت پروژه محور پشت سرگذاشته تا در زمینه جاوا به مهارت های لازم برسید.

دیدگاه ها 0

yabanci
yabanci
پاسخ

Good day! I will take CSE exam can i ask a copy of updated reviewer 2017 . Kindly send to my email . Thank you and Godbless???? Robinett Fax Lachlan

۱۳۹۹-۱۱-۲۳
erotik
erotik
پاسخ

Pretty! This has been an extremely wonderful post. Thanks for providing this info. Lindsey Allistir Farl

۱۳۹۹-۱۱-۲۸
turkce
turkce
پاسخ

Some truly nice and utilitarian info on this site, as well I conceive the style and design holds great features. Jobyna Ellsworth Xena

۱۳۹۹-۱۱-۲۸
erotik
erotik
پاسخ

I value the blog post. Really looking forward to read more. Cool. Dulcy Lamar Rhonda

۱۳۹۹-۱۲-۱۱
erotik
erotik
پاسخ

After going over a handful of the articles on your web page, I truly appreciate your way of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my website as well and tell me how you feel. Brandie Chilton Rhys

۱۳۹۹-۱۲-۱۲
interracial cartoon
interracial cartoon
پاسخ

Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I will certainly return. Marylee Peter Bohlin

۱۳۹۹-۱۲-۱۵
viagra online philippines
viagra online philippines
پاسخ

Would it be worth trying to schedule a second day of diving there? Caron Christie Noonberg

۱۳۹۹-۱۲-۱۵
erotik
erotik
پاسخ

Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It will always be useful to read through content from other writers and use something from their web sites. Merl Alden Alie

۱۳۹۹-۱۲-۱۶

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *