آشنایی با سبک های مختلف بازی های ویدیویی ( سبک شناسی بازی ها )

سبک اکشن

بازی اکشن بازی است که بیش تر چالش هایی که به بازی کننده ارایه می دهد به نوعی توانایی های فیزیکی او را مانند سرعت واکنش یا توانایی هماهنگی چشم و دست را می سنجد.

انواع بازی های اکشن

بازی های سکو بازی (پلتفرمر) – بازی های مبارزه ای – بازی های معمایی سریع – بازی های اکشن ماجرایی – بازی های ریتمیک

اکشن اول شخص بازی هایی است که خود شخصیت بازی دیده نمی شود و فقط تفنگ از صفحه مانیتور دیده می شود.

اکشن سوم شخص بازی هایی است که خود شخصیت بازی هم دیده میشه و قابلیت حرکت ۳۶۰ درجه ای در مقابل دوربین دارد.

زیر سبک مخفی کارانه

یکی از تغییرات مهمی که به مرور و با گذشت زمان در ساختار بازی های اکشن اتفاق افتاد، این بود که سازندگان، زیر سبکی را وارد این مجموعه کردند که علیرغم اکشن بودن، نشانی از زد و خوردهای پرتعداد و شلوغ بازی های این سبک نداشت. در حالت مخفی کارانه (Stealth )، بازیباز درصورتی می توانست روند داستانی را به جلو ببرد و در انجام مأموریت ها موفق باشد که کار خود را در نهایت آرامش و سکوت و حتی در بعضی مواقع بدون به جای گذاشتن تلفات، انجام دهد.

سبک شبیه سازی

به بازی هایی که در آن یک واقعیت به صورت بازی در آمده و ما وظیفه ی مدیریت و کنترل آن را داریم بازی های شبیه سازی می گویند که شامل بازی های ساخت و سازی، تجاری و ورزشی می شود. تمام بازی هایی که در آن قرار است یک باغ وحش، یک شهر و یا حتی یک رستوران اداره شود و همچنین کنترل یک هواپیما به صورت شبیه سازی شده همگی زیر مجموعه ی این سبک می شوند.

سبک استراتژی

استراتژی یعنی تدبیر کردن  و لشگرکشی. پس همانطور که از اسم این بازی ها مشخص است در این سبک بازی شما بعنوان یک رهبر از بالا  تمام نیروهای داخل بازی را مدیریت می کنید و باید بازی را اداره کنید.

این گونه بازی ها خیلی به سرعت عمل شما وابسته است و نیاز به یک ذهن خلاق که بهترین تصمیم را در کوتاه ترین زمان بگیرد نیاز دارد. به همین خاطر کارشناسان روانشناسی معمولا بازی های استراتژیک را برای بچه های ۱۰ سال و بالاتر پیشنهاد می کنند.

سبک نقش آفرینی

سبکی از بازی های رایانه ای است که ریشه در بازی های تخته ای و نوشتاری قدیمی مانند اژدها ها و سیاهچاله ها دارد. بازیکن در این بازی ها یک یا چند شخصیت را در جریان ماموریت‌های مختلف هدایت می‌کند. در این بازی ها معمولا داستان بسیار قوی بوده و علاوه بر خط داستانی اصلی شامل ماجراهای فرعی متعدد می‌شود.

شخصیت یا شخصیت‌های بازی در طول ماجرا قوی‌تر شده و می‌توانند توانایی‌های مختلف را بدست آورند. وظیفه بازیکن هدایت شخصیت‌ها و تقویت آنها به نحوی است که بتوانند از پس انجام ماموریت‌ها برآیند. شخصیت‌ها از کلاس‌های مختلف (مبارز، جادوگر، شوالیه، دزد، تیر انداز و غیره) بوده و معمولا کلاس آنها در ابتدای بازی توسط بازیکن انتخاب می‌شود.

معمولا بازی‌های نقش آفرینی در محیط فانتزی و در دنیایی دیگر رخ می‌دهند. داستان‌ها چند لایه و غیر خطی هستند و اطلاعات مختلف در مورد شخصیت‌ها و ماجرا ها به تدریج آشکار می‌شوند. برای مثال فاینال فانتزی ۷ دارای چنان داستان پیچیده‌ای است که با یک بار تمام کردن بازی تمام جزئیاتش آشکار نمیشود. به دلیل وجود جزئیات بالا در داستان صداگذاری شخصیت‌ها در ابتدا چندان مرسوم نبود. اما امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی این امر میسر شده.

گیم پلی بازی‌های نقش آفرینی به دو دسته اصلی نقش آفرینی غربی و نقش آفرینی ژاپنی تقسیم می‌شوند.  اساس بازی‌های ژاپنی بر مبارزات نوبتی با تکیه بر توانایی‌های دو مبارز و البته نقش عامل شانس است. معمولا نتیجه مبارزات در اینگونه بازی‌ها از قبل مشخص است. این سبک نزدیکی بیشتری به بازی‌های تخته‌ای قدیمی دارد. در بازی‌های غربی قدیمی از سیستم اشاره و کلیک برای هدایت شخصیت استفاده می‌شد. امروزه این سیستم به حالت اکشن اول شخص و یا سوم شخص تغییر پیدا کرده است. بازی‌های غربی بار تکنیکی بیشتری دارند و بازیکن در هدایت شخصیت و مبارزات دارای اختیار بیشتری است.

سبک ماجراجویی

یکی از سبک‌های بازی رایانه‌ای است که در آن بازیکن خودش را در نقش سردسته ی یک داستان محاوره‌ای و واکنشی فرض می‌کند که باید با کاوش و جستجو جلو برود و به عوض رقابت‌های فیزیکی به حل کردن معما بپردازد. بدلیل تمرکز این ژانر بر داستان، مسئولیت سنگین روایت آن بر عهدهی شیوه‌های مورد استفاده برای داستان سرایی مثل نوشته‌ها و فیلم قرار می‌گیرد که این خود گسترهی وسیعی از ژانرهای ادبیات را شامل می‌شود. تقریبا همه بازی‌های ماجراجویی بصورت بازی انفرادی طراحی می‌شوند چرا که این تاکید بر داستان و کاراکتر طراحی بازی چند نفره را سخت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 8 =