شاید بتوان به راحتی گفت که سری بازی های GTA جزو پرطرفدارترین سری بازی های تاریخ هستند. در ادامه با ۴۶۰ مالتی مدیا همراه شوید تا نگاهی به تمامی نسخه های این بازی جذاب داشته باشیم.

در صنعت بازی های کامپیوتری همواره شاهد بازی هایی بوده ایم که هر چند سال با عرضه ی خود مرزهای جدیدی را در سبک خودشان تعیین می کنند. یکی از این بازی ها که به نوعی بنیان گذار سبک خود یعنی Open World یا همان جهان باز شناخته می شود، سری بازی های Grand Theft Auto بوده است که مطمئناً در دنیا هیچ گیمر و فرد اهل بازی های ویدیویی وجود ندارد که با این سری آشنا نباشد. حتی افراد زیادی که اهل بازی و صنعت گیم نیستند نیز با این سری آشنایی کافی دارند.

GTA
GTA

سری بازی های GTA همواره در تلاش بوده است تا معجونی خوش طعم از هر سبک از بازی های ویدئویی به وجود بیاورد و طرفداران هر سبکی را شیفته ی خود کند. در ادامه قصد بر این داریم تا یک بررسی کلی از سری بازی های GTA انجام دهیم و پله های صعودی آن را یک به یک طی کنیم. سازنده ی سری بازی های GTA یعنی Rockstar در کار خود بسیار موفق بوده و با رسیدن به اهداف بلند آوازه ی خودش توانسته تا یکی از پرچم داران این صنعت یعنی بازی های ویدئویی باشد. به طور کلی سری بازی های GTA مخلوطی از بازی های تیراندازی (شوتر) سوم شخص و ماشین سواری است که در کنارش قابلیت هایی نظیر راندن هواپیماها، کشتی و قایق نیز گنجانده شده است.

همین موضوع سبب شده است تا طرفداران هر سبکی به این بازی روی بیاورند و به نوعی هیچ گیمری نباشد که از سری بازی GTA ناخشنود باشد. سیستم رانندگی و ماشین سواری در سری بازی های GTA به قدری قدرتمند ظاهر شده است که می تواند از عهده ی رقابت با بهترین های سبک ریسینگ نیز بر بیاید. بیش از این شما را معطل این مقدمه ی خشک و خالی نمی‌کنیم و لیست بلند بالای سری بسیار موفق GTA را آغاز می کنیم.

نسخه های اولیه بازی GTA چگونه بودند؟

GTA 1
نسخه ی اول بازی GTA

می توان گفت نسخه ی اول سری بازی های GTA که با همین نام شناخته می شود، شروعی بسیار موفق و قابل قبول از یک دنیای متفاوت و بی بدیل بود. بازی GTA در سال ۱۹۹۷ برای عرضه بر روی کنسول های پلی استیشن ۱ و Game Boy Color و همچنین PC آماده سازی شد و در یک فرایند یک ساله توانست به یکی از بهترین بازی های سال ۱۹۹۷ تبدیل شود. به قدری گشت و گذار در دنیای آزاد و بدون دغدغه و دوری از محدودیت های زندگی واقعی برای بازی بازان آن دوره لذت بخش بود که راک استار از همان ابتدا آینده ی بسیار خوشی را برای آن پیش بینی کرد.

مهم ترین و عمده ترین تفاوت بازی GTA با دیگر نسخه های این سری در سبک گیم پلی آن بود. بازیکن ها در بازی GTA باید شخصیت قابل کنترل خود را در یک نمای دو بعدی از بالای سر هدایت می کردند و همانطور که گفته شد در زمانی که صرف انجام این بازی می کردند، کاملا به دور از محدودیت های زندگی واقعی بودند. عبور از چراغ های قرمز، رانندگی با سرعت بسیار بالا و بدون محدودیت، راه اندازی یک آشوب بزرگ در شهر و مقابله با پلیس های دردسر ساز و مزاحم و یا حتی کشتن مردم عادی و افرادی که به عنوان دشمن از آنان در بازی یاد می‌شد. علاوه بر گشت و گذار آزادانه در سطح شهر، ماموریت های زیادی نیز در بازی گنجانده شده بودند که در کمال تکراری بودن، لذت بسیار زیادی را به بازی باز القا می کردند.

GTA London
GTA London

پس از گذشت دو سال و در سال ۱۹۹۹ نسخه ای فرعی از این سری به عنوان دومین نسخه از سری بازی GTA تحت عنوان GTA: London به بازار آمد که یک تکرار نسبتاً غیر قابل تحمل محسوب می شد. نسبت به نسخه ی پیشین GTA این نسخه هیچ جذابت مضاعفی نسبت به نسخه ی قبلی نداشت و به غیر از تعدادی ماموریت و ماشین اضافه و تغییر منو و موسیقی های داخل بازی، شاهد تغییرات دیگری نبودیم. اما مهمترین تغییر GTA: London نسبت به بازی GTA در تغییرات محیطی آن است. در بازی GTA: London همانطور که از نام آن نیز پیداست، گیمر در شهر لندن ماجراجویی های جدید اما تکراری را تجربه خواهند کرد که برای کسانی که بازی نسخه ی پیشین را تجربه کرده باشند، بازی GTA: London کمی تکراری و خسته کننده به نظر می رسد.

GTA 2
نسخه ی دوم بازی GTA

بعد از بازی GTA: London تمامی چشم ها امیدوارانه به نسخه بعدی آن یعنی بازی GTA 2 دوخته شد. نسخه ای ;i در آن راک استار دچار کمبود نوآوری شد چون با یک جمع بندی ساده می توان متوجه شد که تمامی پتانسیل و ایده های این سبک و یک بازی دو بعدی این چنینی در بازی GTA اولیه و GTA: London استفاده شد و به جز چند مورد انگشت شمار، شاهد نوآوری و ایده های جدیدی در بازی GTA 2 نبودیم. از مهمترین نوآوری های GTA 2 می توان وجود شغل تاکسی رانی و اتوبوس رانی را در کنار ماموریت های اصلی دانست.

همچنین در بازی GTA 2 شاهد محیطی به تدریج بزرگتر و پرجزئیات تر بودیم که از ابتدای بازی، بخش هایی از آن غیرقابل دسترسی بودند و به مراتب با پیشروی در ماموریت های بازی دسترسی به محیط های جدید به شخصیت قابل کنترل تان داده می‌شد. بعد از انتشار بازی GTA 2 و بازخوردهای نسبتاً منفی از سوی منتقدین و بازی بازها، دیگر وقت آن رسیده بود که راک استار پای خود را کمی فراتر از مرز های تعریف شده در سبک Open World بگذارد و یک عنوان انقلابی را روانه بازار کند. اینگونه بود که بعد از بازی GTA 2 که در سال ۱۹۹۹  برای کنسول های پلی استیشن ۱ و Game Boy Color و PC انتشار یافت، در یک فرایند ۲ ساله، بازی GTA 3 که در آن زمان یعنی سال ۲۰۰۱ یک بازی انقلابی از هر نظر شناخته می شد، روانه ی بازار شد.

GTA 3
نسخه ی سوم بازی GTA

همانطور که گفته شد، بعد از عرضه ی نسبتاً ناموفق بازی GTA 2، دیگر وقت آن فرا رسیده بود که در این سری یک عنوان انقلابی عرضه شود و تعریف جدیدی را از بازی GTA برای بازی بازان به وجود بیاورد. اینگونه نیز شد؛ راک استار توانست با عرضه ی به موقع بازی GTA 3 در سال ۲۰۰۱ برای کنسول های پلی استیشن ۲ و Xbox و همچنین PC، انقلاب بزرگی در صنعت بازی های ویدئویی به پا کند. مهمترین تفاوتی که در بازی GTA 3 شاهد آن بودیم، تغییر نمای دوربین بازی بود که سبب می‌شد تا شخصیت بازی را از دید سوم شخص کنترل کنید. تغییری که در نسخه های امروزی سری بازی GTA نیز شاهد آن هستیم.

بازی GTA 3 از هر نظر چه در زمینه ی گرافیک، داستان و چه در گیم پلی توانست یک شاهکار تمام عیار محسوب شود. شخصیت اصلی بازی GTA 3 یعنی Claude نیز برای اولین بار در سری بازی های GTA دارای جزئیات زیادی مانند چهره، لباس و اجزای بدن شده بود و از حیث شخصیت پردازی و صداگذاری نیز در سال ۲۰۰۱ چیزی از یک بازی انقلابی کم نداشت. همچنین راک استار برای اولین بار سعی بر آن داشته بود که در سری بازی های GTA بهای زیادی به بخش داستان بازی بدهد و در بازی GTA 3 نیز این بخش به طور اساسی و بسیار جدی کلید خورد. ماجرا از آنجایی آغاز می شود که شخصیت اصلی بازی یعنی Claude همراه با دوستانش اقدام به سرقت از یک بانک می کنند.

اما پس از سرقت به دلیل خیانت یکی از دوستانش به دست پلیس می افتد و به زندان می رود. بعد از آزادی وی از زندان، تصمیم می گیرد از شخصی که او را به دردسر انداخته، انتقام بگیرد. از همین قسمت، یعنی آزادی وی از زندان است که کنترل شخصیت اصلی را به دست خواهید گرفت.

علاوه بر داستان، بازی GTA 3 از نظر گرافیک و طراحی محیط، سلاح ها و ماشین های مختلف در بازی دچار تغییرات بسیار زیاد و صد البته مثبتی شده بود. تنوع سلاح ها و ماشین های مختلف در حد بسیار خوبی قرار داشت و بخش رانندگی در بازی نیز پتانسیل رقابت با عناوین ریسینگ در آن سال را داشت. اما در این نسخه نیز شاهد وجود موتور سیکلت ها در بازی نبودیم و راک استار برای این موضوع نیز باید اقدام می کرد که در نسخه های بعدی سری بازی های GTA به طور جدی به آن پرداخته شد.

یکی از اتفاقات بسیار جالبی که در زمان انتشار بازی GTA 3 به وقوع پیوست، اعتراضات خیل عظیمی از مردم، نسبت به رواج خشونت و ناهنجاری های اجتماعی، شروع شد. اما به هیچ وجه این اعتراضات باعث پس رفت و تاثیر در روند ساخت سری بازی GTA به دست راک استار نشد و بعد از مدتی نسخه ی جدیدی نیز انتشار یافت که باز هم در آن شاهد نوآوری ها و نقاط مثبت بسیار زیادی بودیم که به یکی از برگ های برنده سری بازی های GTA تبدیل می شود.

شروع یک صعود

 GTA Vice City
GTA Vice City

درست یک سال پس از عرضه ی بازی GTA 3 و موفقیت های بی‌شمار آن، بازی GTA: Vice City پا به عرصه گذاشت و باز هم چیزی جز یک موفقیت خالص را به ارمغان نیاورد. البته بازی GTA: Vice City در خیلی از زمینه‌ های مختلف، شباهت‌ های بسیار زیادی با نسخه‌ ی قبلی یعنی بازی GTA 3 داشت، اما آنقدر نقاط قوت و نوآوری‌ های چشمگیر و موفق در بازی GTA: Vice City زیاد بودند که باعث می شدند تا هیچ گونه نظریه ای در این باره نسبت به این بازی شکل نگیرد. عمده ترین تفاوت بازی GTA: Vice City نسبت به بازی GTA 3 به وسایل نقلیه ی درون بازی مربوط می شود. تنوع وسایل نقلیه در سال ۲۰۰۲ آنقدر زیاد بود که بازی GTA: Vice City توانست به نوعی به یک بازی پژواک تبدیل شود و گیمر را به انجام بازی مکرر ترغیب کند.

در بازی GTA: Vice City وسایل نقلیه به طور کلی به اتومبیل های متنوع، هواپیماها، کشتی، قایق ها و موتور سیکلت ها ختم می شد که در هر بخش شاهد مجموعه ای متنوع از وسایل نقلیه بودیم که باعث می شد تا به هیچ وجه احساس تکراری بودن به بازیکن دست ندهد. همچنین برای اولین بار شاهد یک شخصیت پردازی عمیق و قابل تأمل بودیم که باعث برقرار ارتباطی هرچه عمیق تر بین گیمر و بازی می شد.

در بازی GTA: Vice City، شخصیت اصلی بازی که «تامی ورستی» نام دارد، پس از آزادی از زندان در سال ۱۹۸۶ دوباره اقدام به ورود به باند مافیایی مواد مخدر می کند که شروع ماجراجویی ها و چالش های جدید برای تامی محسوب می شوند. همچنین در رابطه با محیط شهر در بازی GTA: Vice City لازم به گفتن است که تمامی ماجراهای درون بازی در شهری به نام Vice City اتفاق می افتند که از لحاظ طبیعت و جو آب و هوایی و وجود سواحل دریایی، شباهت بسیار زیاد و انکار نشدنی ای با میامی آمریکا دارد.

علاوه بر این بازی GTA: Vice City در زمینه ی گرافیکی نسبت به بازی GTA 3 پیشرفت چشمگیری نداشته، در صورتی که تغییرات اعمال شده و مثبت را در زمینه ی انیمیشن های واقع گرایانه تر شخصیت ها را فاکتور بگیریم. در کل بازی GTA: Vice City را می‌توان نمونه ی کامل تر شده ی GTA 3 یادآور شد. به طور کلی سورپرایز بزرگ و عظیم راک استار به نسخه ی بعدی یعنی بازی GTA: San Andreas واگذار شد که چیزی فراتر از یک شاهکار در زمان انتشار خود بود.

GTA: San Andreas
GTA: San Andreas | پرطرفدار ترین نسخه ی سری بازی های GTA

اینجا بود که نقطه ی اوج توانایی های راک استار به شکل یک شاهکار بی بدیل بروز پیدا کرد. از موفقیت ها و جذابیت های بازی GTA: San Andreas هرچه بگوییم، کم گفته ایم. ابتدا از داستان بسیار مهیج و بدون نقص بازی آغاز می کنیم که در سال ۲۰۰۴ یک شاهکار تمام عیار محسوب می شد. داستان از جایی آغاز می شود که شخصیت اصلی بازی که «کارل جانسون» نام دارد و به اختصار CJ شناخته می شود، پس مدتی نسبتاً طولانی به San Andreas که قسمتی از ایالت بزرگ Los Santos به حساب می آید، باز می گردد و متوجه خبر قتل مادر بزرگش می شود. علاوه بر مرگ مادر بزرگ CJ، خانواده و اطرافیان وی نیز در شرایط بسیار بد و نابسامانی مشغول سپری کردن زندگی هستند که CJ به هیچ وجه نمی تواند با این شرایط سازگاری داشته باشد.

از همین رو با کمک به اطرافیانش سعی بر این دارد تا دوستان و آشنایانش را از این آشفته بازار رهایی دهد. در این بین نیز قصد بر این دارد که قاتل مادر بزرگش را پیدا کند. با گذشت داستان و سپری کردن یک مسیر بسیار طولانی تا پایان بازی، چالش ها و فراز و فرودهای بسیاری برای CJ به وجود می آیند که از او یک فرد پخته تر و با تجربه تر می سازند. از این چالش ها می‌توان خیانت نزدیک ترین دوستان و آشنایان و بعضاً از دست دادن آنان را نام برد که جذابیت بسیار زیادی بر داستان بازی افزوده اند. گرافیک بازی GTA: SanAndreas نیز به لطف موتور بازی سازی RenderWare در سال ۲۰۰۴ در سطح بسیار بالایی قرار داشت و محیط و شخصیت ها و تراکم شهری از جزئیات بسیار بالایی برخوردار بود.

علاوه بر این، در بازی GTA: SanAndreas شاهد آزادی عمل بسیار بالا و فعالیت های جانبی بسیار زیادی در سطح شهر بودیم که از مهمترین آنها می توان مدرسه ی هواپیمارانی را یادآور شد. به طور کلی بررسی نقاط مثبت بازی به قدری پر محتوا خواهد بود که در قالب چند بند کوتاه نمی‌توان آنان را بازگو کرد. اینگونه بود که راک استار توانست با ساخت بازی GTA: SanAndreas به یکی از قطب های بزرگ این صنعت تبدیل شود و مرزهای بسیار دقیق و کامل تری را در سبک جهان آزاد تعریف و تعیین کند.

GTA: Liberty City Stories
نسخه هایی دیگر از سری بازی های GTA که نتوانستند حماسه ی قبلی را تکرار کنند

بعد از انتشار و کسب موفقیت های چشمگیر و بی نظیر بازی GTA San Andreas در سال های بعد نسخه های دیگری از سری بازی های GTA به صورت انحصاری برای کنسول های مختلف سونی یعنی PS3, PS2 و PSP منتشر شدند که البته آن طور که باید، نتوانستند موفق عمل کنند و برگی دیگر از ناموفقی های سری بازی های GTA را تشکیل دادند. در ابتدا GTA: Liberty City Stories به طور انحصاری برای کنسول دستی سونی یعنی PSP منتشر شد که مجموعه ای از ماجراهای تکراری و نسبتاً ناموفق را ارائه داد که در سال های بعد نیز برای کنسول های PS3 و PS2 نیز منتشر شد. به راستی بازی GTA: Liberty City Stories در آن سال ها عملکرد چشمگیری را در حیث گرافیک بر روی کنسول PSP از خود برجای گذاشت، اما در زمینه ی گیم پلی و صد البته داستان، هیچ حرفی برای گفتن نداشت.

یک سال بعد از عرضه‌ی بازی GTA: Liberty City Stories عنوانی دیگر از سری بازی GTA به طور انحصاری برای کنسول های سونی معرفی شد که ابتدا برای کنسول دستی PSP در سال ۲۰۰۶ عرضه شد و در سال های بعد یعنی ۲۰۰۷  و ۲۰۱۳ به ترتیب برای کنسول های PS2 و PS3 عرضه شد که مطمئناً هیچ سود و هدف خاصی در این کار راک استار دیده نمی شد. این بازی که GTA: Vice City Stories نام داشت یک بازی کاملاً تکراری و غیر حرفه ای از سوی راک استار بود که هیچ حرفی در هیچ زمینه ای برای گفتن نداشت.

بازی GTA: Vice City Stories از لحاظ داستانی یک رابطه ی غیرمنطقی با بازی GTA: Vice City داشت که نقاط مشترک آنها تنها به حضور چند شخصیت قدیمی در بازی GTA: Vice City Stories ختم می شد. در کل این دو بازی دوران بسیار ناموفقی را برای سری بازی های GTA تشکیل دادند که در مقابل شاهکارهای این سری واقعاً دو بازی غیرحرفه ای و غیر قابل تحمل محسوب می شدند. تمامی شرایط به گونه ای شده بود که راک استار باری دیگر با عرضه ی یک عنوان شاهکار و انقلابی از سری بازی های GTA بار دیگر توانایی ها و موفقیت های خود را نشان دهد و به دوران شکوه و اوج خودش باز گردد.

GTA IV
GTA IV
به شاهکار تازه خلق شده ی راک استار یعنی بازی GTA IV سلام کنید!

همانطور که انتظار می رفت، راک استار بار دیگر تمامی هواداران و صنعت گیم را با عرضه ی یک بازی از هر نظر کامل و بدون نقص سورپرایز کرد. بازی GTA IV که در سال ۲۰۰۸  برای کنسول ها نسل هفتمی یعنی PS3 و Xbox 360 و همچنین با اندکی تاخیر برای رایانه های شخصی عرضه شد، از هر نظر، چه در زمینه ی داستان و گیم پلی، چه در زمینه ی گرافیک، کوله باری از تجربیات و موفقیت های راک استار در سال های سختی آن را به همراه داشت.

داستان بازی GTA IV به شخصیت اصلی آن یعنی «نیکو بلیک» و رویای آمریکایی آن (American Dream) مربوط می شود. نیکو بلیک که یک مرد فرانسوی است با سفر به شهر Liberty City که در آمریکا قرار دارد، می خواهد به رویای آمریکایی خود دست یابد که در این راه با کمک و همکاری پسر عمویش Roman همراه می شود و با گذشت زمان خود را در میان مبارزه و کش مکش های پیاپی با گروه های گنگستری پیدا می کند. در کل بازی GTA IV از حیث داستان، هیچ نقصی نداشت و حرف های بسیار زیادی را به همراه داشت. حتی شخصیت پردازی های به غیر از نیکو نیز بسیار خوب صورت گرفته بودند و حرفی برای گفتن باقی نمی گذاشتند.

موتور بازی سازی بازی GTA IV که Rage نام داشت، به طور کامل مطابق توانایی های کنسول های نسل هفتمی عمل کرد و در سال ۲۰۰۸ یک گرافیک وصف نشدنی و ایده آل را فراهم کرده بود. اما در این بین برقرار کردن ارتباط با بازی GTA IV به وسیله ی افرادی که سری بازی GTA را با صفات بدون محدودیت و به نوعی دیوانه وار بازی می شناسند، کمی سخت تر می شد؛ به طوری که پرواز کردن با هواپیما در سطح شهر به صورت آزادانه در بازی GTA IV به طور کامل حذف شده بود اما از طرفی قابلیت های بسیار مفید و نوآورانه ای نظیر شلیک از داخل ماشین در حال رانندگی و استفاده از تلفن همراه و گشت زنی در اینترنت به بازی اضافه شده بودند که دیگر نقص ها و ایرادات را بر طرف می کردند.

GTA EFLC
GTA EFLC

مدتی بعد از عرضه ی بازی GTA IV برای آن دو بخش داستانی اضافه منتشر شدند که در بسته ای به نام GTA: Episodes From Liberty City در دسترس قرار گرفتند. داستان بازی در این دو بخش داستانی اضافه به شکل جدید و همراه با موضوعات جدید و مهیجی بازگو می شد که همراه با گیم پلی آنها به طور کلی شامل ۱۰ ساعت گیم پلی می شد. GTA: Episodes From Liberty City به قدری توانست موفق عمل کند که عده‌ای (حتی منتقدین نیز شامل آنان می شوند) آن را یک بازی مستقل از بازی GTA IV در سری بازی GTA می دانستند.

GTA V
GTA V
و اما آخرین نسخه ی سری بازی های GTA

و اما آخرین شاهکار از سری بازی های GTA که تا به امروز منتشر شده است و در سال ۲۰۱۳ عملکرد بسیار چشمگیری را از خود برجای گذاشت که باعث شد عده ای آن را بهترین بازی نسل هفتم بخوانند! بازی GTA V در ابتدا برای کنسول های نسل هفتمی یعنی PS3 و Xbox 360 منتشر شد و در امتداد آن در سال ۲۰۱۴ برای کنسول های نسل هشتمی یعنی PS4 و Xbox One عرضه شد و در ابتدای سال ۲۰۱۵ برای رایانه های خانگی منتشر شد. بازگو کردن تمامی موفقیت های بازی GTA V به خودی خود یک مقاله ی مجزا و بلند بالا خواهد شد اما در این قسمت سعی می شود تا به قسمتی کوتاه از آنان اشاره کنیم.

داستان بازی حول ماجرای سه شخصیت اصلی بازی یعنی Franklin، Michael و Trevor اتفاق می افتد و اصل موضوع از جایی آغاز می شود که مایکل و ترور به همراه یک همکار دیگر در یک سرقت شاهد اتفاقاتی خواهند بود که هر یک بر این باورند که دیگری کشته شده، در حالی که هر دوی آنان زنده هستند. اما بعد از گذشت مدتی طولانی از حوادث آن سرقت، بار دیگر مایکل و ترور یکدیگر را ملاقات می کنند و با عضو جدید گروه سه نفری شان یعنی فرانکلین وارد سرقت ها و ماجراجویی های بزرگ و مهیج و جدیدی می شوند که تمامی داستان بازی را تشکیل می دهند.

در زمینه ی گرافیک نیز بازی GTA V چیزی فراتر از یک بازی نسل هفتمی بود، مطمئناً یکی از بهترین طراحی های محیط و شهر را در نسل هفتم، بازی GTA V به خود اختصاص می دهد. دورنماهای بسیار تماشایی که در بازی GTA V وجود داشتند یک تجربه ی منحصر به فرد و خاطر انگیز را برای گیمرها بر جای می گذارد. بازی GTA V حتی در زمینه ی گیم پلی نیز حرفی برای گفتن باقی نگذاشته و پای خود را فراتر از هم رده هایش قرار داده و یک بازی کامل و بی نقص را ارائه داده است.

تمامی ماجراهای بازی GTA V نیز در شهری خیالی به نام Los Santos اتفاق می افتد، شهری که از لحاظ مسافت فراتر از تصورات شما خواهد بود و به هیچ وجه همانند بازی های قدیمی سری بازی های GTA  نظیر GTA: San Andreas قادر نخواهید بود تا کوچه به کوچه‌ی شهر را از بر کنید.

همچنین بازی GTA V دارای بخش چند نفره ی GTA: Online نیز بود که تجربه ای متفاوت و صد البته هیجان انگیز را برای دوستداران سری بازی های GTA که عاشقان کشت و کشتار دسته جمعی و سرقت های گروهی هستند به ارمغان آورد. به طور کلی بازی GTA V توانست فراتر از تصورات گیمرها از این بازی و راک استار عمل کند و انتظاراتمان را از نسخه های بعدی این سری بالا ببرد. اینطور که از صعودهای نوبت به نوبت سری بازی های GTA پیداست، از هم اکنون هیچ نظریه ای از بازی GTA VI یا هر بازی دیگری از سری GTA که در آینده قرار است عرضه بشود، در ذهن ما نمی‌گنجد؛ چون راک استار در سال های بعد نیز قصد دارد تا یک بازی بسیار موفق و انقلابی را در خور نام GTA عرضه کند.

شما می‌توانید از اینجا متای تمامی نسخه های سری بازی GTA را مشاهده کنید.

هم اکنون می توانید بازی های سری GTA را از فروشگاه اینترنتی ۴۶۰ خریداری کنید

One thought on “آشنایی با تمام نسخه های سری بازی های GTA

  1. محمد امین میگوید:

    نمیدونم چرا زمون ما به gta San andreas gta 5میگفتن من ولی با gta sa خاطره دارم و ۵ سالم بود هرکی رو میدی میکنم gta 5داری خخخخ بعد از بعد ار ۱۰ سال بزور برای آندروید و پیداکردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 11 =